Październik

 

Thought of October

 

Thought of the month Oct 2022

 

 

Pokochałem jesień,
jedyną taką porę roku, która wydaje się być stworzona 
przez Boga ze względu na jej piękno.

 

 

Drodzy Rodzice i Dzieci,

Trochę nowości dotyczących języka angielskiego w Przedszkolu.

Najmłodsze dzieci (3-latki) powoli poznają brzmienie języka angielskiego. Ostatnio wyruszyliśmy na „wycieczkę”, w trakcie której poznamy zajęcia i rzeczy w ogrodzie i w domu: konewka – watering can, koszenie – mowing, kwiaty – flowers, żaba – frog, biedronka – ladybird, grill – barbecue, ślimak – snail.  Poznamy też kolory jesieni - red, yellow /ˈjel.əʊ/, blue, green /ɡriːn/. Będziemy śpiewać naszą pierwszą piosenkę po angielsku – Yankee Doodle https://www.youtube.com/watch?v=o_b3HciciLM

4-latki będą poznawać zwierzęta domowe: kot - cat /kæt/, pies - dog, mysz – mouse /maʊs/, kaczka – duck /dʌk/, kurczak – chicken /ˈtʃɪk.ɪn/, świnia – pig, koń – horse /hɔːs/, krowa – cow /kaʊ/, owca – sheep /ʃiːp/, koza – goat /ɡəʊt/. Używają struktury gramatycznej: What’s this? – Co to? It’s a ……- To …….. . Piosenka na ten miesiąc to Baa baa black sheep https://www.youtube.com/watch?v=CRHvTTOR8Ns

5-latki rozpoczęły naukę o zabawkach: balon - balloon /bəˈluːn/, łódź – boat /bəʊt/, piłka – ball /bɔːl/, lalka – doll /dɒl/, miś pluszowy – teddy bear /ˈted·i ˌbeər/, robot – robot /ˈrəʊ.bɒt/, samochód – car /kɑːr/, klocki - blocks. Struktura gramatyczna: My / your ….. – Mój / twój…..

Poznamy piosenkę o niegrzecznych małpkach: Five little monkeys jumping on the bed https://www.youtube.com/watch?v=PB9Mr1k_3KQ.

Będziemy też uczyć się wierszyka o Ani, która uwielbiała kąpiele: Ann the Little Fishy.

6-latki uczą się alfabetu, a wkrótce poznają uczucia: I’m happy (Jestem szczęśliwy), sad (smutny), thirsty /ˈθɜː.sti/ spragniony, hungry (głodny), cold (zimno mi), hot (gorąco mi), tired /taɪəd/ zmęczony. Będą ćwiczyć odpowiadanie na pytania: Are you happy? Are you tired?, itd. (Czy jesteś szczęśliwy? Czy jesteś zmęczony?) – Yes, I am. (Tak, jestem) / No, I’m not (Nie, nie jestem). Będziemy śpiewać piosenkę o niegrzecznych małpkach: Five little monkeys jumping on the bed https://www.youtube.com/watch?v=PB9Mr1k_3KQ

Będziemy też uczyć się wierszyka o Ani, która uwielbiała kąpiele: Ann the Little Fishy.

 

Warto powtarzać z dziećmi przerabiany materiał w domu - codziennie, gdyż to gwarantuje najlepsze wyniki. Dzieci uczą się przez osłuchanie.

Na zajęciach języka angielskiego mówimy możliwie maksymalnie dużo po angielsku, także słówek uczymy się na podstawie obrazków, przedmiotów. W związku z tym dzieci mogą nie wiedzieć i często nie wiedzą jak odpowiedzieć na pytanie rodzica: Jak po angielsku jest…….? Dzieci uczą się komunikacji, obycia z językiem, a nie tłumaczenia. Są natomiast w stanie odpowiedzieć (czasem z pomocą) na pytania: What’s this? What colour is it? ………, itp.