Okołoświąteczna logorytmika dla 5 i 6-latków

 

1. Porozmawiajmy:
Jak wyglądają przygotowania do świąt wielkanocnych?
Jakie zwyczaje wielkanocne podobają się Wam najbardziej?
W jaki sposób można ozdobić pisanki?
Jakie potrawy przygotowuje się na Wielkanoc? 

2. W czasie gdy rodzic czyta bajeczkę, dziecko wykonuje ćwiczenia usprawniające artykulatory.

Zbliża się Wielkanoc. Trwają przygotowania do świąt. Pan Języczek postanawia upiec ciasto. Najpierw do miski (robimy z języka „miskę” – przód i boki języka unosimy ku górze, tak by na środku powstało wgłębienie) wsypuje mąkę i cukier, dodaje masło (przesuwamy język po podniebieniu - od przodu do tyłu). Następnie rozbija jaja (otwierając szeroko buzię, kilkakrotnie uderzamy czubkiem języka w jedno miejsce na podniebieniu). Wszystkie składniki miesza („mieszamy składniki” – obracamy językiem w buzi w prawo i w lewo - kółka wokół ust przy zamkniętej buzi) i mocno uciera. Ciasto już się upiekło. Pan Języczek właśnie je ozdabia- polewa czekoladą (przesuwamy czubkiem języka po podniebieniu w przód, w tył i w bok), obsypuje rodzynkami i orzechami (dotykamy językiem każdego zęba najpierw na górze, a potem na dole).

Pan Języczek robi sałatkę warzywną. Kroi warzywa („kroimy” – unosimy język w buzi i wykonujemy nim szybkie ruchy - za górne i dolne siekacze ), dodaje majonezu, miesza, a potem próbuje. Sałatka jest pyszna (strzelamy ustami - "szminka").

Następnie pan Języczek maluje jaja – powoli wkłada je do kubeczków z barwnikami (przesuwamy język po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu). Wyciąga pomalowane i dmucha, żeby szybciej wyschły (wdychamy powietrze nosem, wydychamy buzią). Potem rysuje na jajach wzorki – kropki (dotykamy językiem różnych miejsc na podniebieniu) i kółka (oblizujemy wargi ruchem okrężnym).

Zaplata jeszcze koszyczek wielkanocny (kilkakrotnie dotykamy językiem górnej wargi, prawego kącika ust, dolnej wargi i lewego kącika ust) i już wszystko do świąt przygotowane. Cieszy się pan Języczek (uśmiechamy się szeroko, nie pokazując zębów), bo może już świętować.

3. Wytnij pisankę oraz ozdoby. To już? 
Przygotuj słomkę do napojów i ozdabiaj pisankę z użyciem słomki. Zasysaj elementy i umieszczaj je na pisance. 
Pamiętaj! Utrzymuj niewielką ilość słomki jedynie ustami (nie zagryzaj jej), utrzymuj ją na środku swoich ust. 

szablon pisanka zadanie 3. 1

 

https://drive.google.com/file/d/186wr9NLYdRxPbnzDfrMIl5sLjbcVV8Ma/view?usp=sharing

pisanka ozdoby zadanie 3. 1

 

https://drive.google.com/file/d/1aoQ9ao6VG5A6i6yRXrrNW86B6C9dGUTa/view?usp=sharing

 

4. Rozetnij koszyki z pisankami i ułóż je na odpowiednim miejscu na drugiej karcie. Przyglądaj się uważnie. 

 

łączenie cech do wycięcia zadanie 4

 

https://drive.google.com/file/d/1QG3GoKZSK63mnAGBNOCXcZLU2xvOY7hr/view?usp=sharing

 

łączenie cech koszyki i pisanki zadanie 4

 

https://drive.google.com/file/d/1a92ieF-TkCRGMoSAkovQ6YJepMMjlTsC/view?usp=sharing

5. Wytnij obrazki. Dokończ wzór. 

sekwencje swiateczne zadanie 5

 

https://drive.google.com/file/d/1pKf0dqN3n9JnZfXsh4YkyCN18VOH5IXH/view?usp=sharing

 

6. Pokaż, klaśnij! 

https://www.youtube.com/watch?v=hz6UOR5qyIc